👤

Bunica a cumpărat 1,75 kg de roşii, 3,5 kg de cartofi şi 3 kg de mere. Ştiind că 1 kg de roşii costă 2,5 lei, 1 kg de cartofi 1,3 lei şi 1 kg de mere 3,50 lei, aflaţi ce rest a primit bunica de la 100 lei. Dau coroana

Răspuns :

Răspuns:

1kg roșii = 2,5 lei
0,75kg roșii = 75/100 * 2,5 lei = 3/4 * 2,5 lei = 7,5/4 lei = 1,875 lei
1,75kg roșii = 2,5 + 1,875 = 4,375 lei
1kg cartofi = 1,3 lei
3 kg cartofi = 1,3*3 = 3,9 lei
0,5kg cartofi = 5/10 * 1,3 = 1,3/2 = 0,65 lei
3,5 kg cartofi = 3,9 + 0,65 = 4,55 lei
1kg mere = 3,5 lei
3kg mere = 3,5*3 = 10,5 lei
1,75kg roșii + 3,5kg cartofi + 3kg mere = 4,375 + 4,55 + 10,5 = 19.425
100 - 19.425 = 80,575 lei

Explicație pas cu pas:

Bună, sper ca te am ajutat!!!

Vezi imaginea ANYBALAN89
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari