Citește problema, pornind de la datele acestuia. Scrie rezolvarea prin metoda comparației

Răspuns:
=> 2kg cartofi=4 lei
1 kg=2 lei
2kg mere.......3*2 cartofi.......14lei
2kg mere=14-6
1kg mere=8/2=4 lei