Răspuns :
Răspuns:
MNaOH=23+16+1=40g/mol
MMg(OH)2=24+2x16+2x1=58g/mol
2x40g...........58g
MgCl2 + 2NaOH → Mg(OH)2 + 2NaCl
15g..................xg
x=15x58/2x40=calculeaza
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!