👤

Răspuns: rezolva problema cu plan cate kg de pere costa 72lei,daca 5kg de pere costa 40 lei​

Răspuns :

5kg pere….40 lei
1kg pere….40:5=8 lei

1kg pere… 8 lei
x kg pere….72 lei
x kg pere….72:8=9=> 9 kg pere… 72 lei

Explicație pas cu pas:

Cât costă 1kg de pere?

40:5=8 lei

Cate kg de pere costă 72 lei?

72:8=9 kg

Răspuns: 9 kg pere costă 72 lei

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari