Răspuns :
CO-monoxid de carbon
Na2SO4-sulfat de sodiu
NaHCO3-bicarbonat de sodiu
MgO-oxid de magneziu
IV. Masa CaCO3 = 40+12+(3*16) = 100 g/mol
Masa Cu(OH)2 = 64+(2*16)+(2*1) = 98 g/mol
Masa SO3 = 32+(3*16) = 80 g/mol
Na2SO4-sulfat de sodiu
NaHCO3-bicarbonat de sodiu
MgO-oxid de magneziu
IV. Masa CaCO3 = 40+12+(3*16) = 100 g/mol
Masa Cu(OH)2 = 64+(2*16)+(2*1) = 98 g/mol
Masa SO3 = 32+(3*16) = 80 g/mol
Răspuns:
2.
CO-monoxid de carbon
Na2SO4-sulfat de sodiu
NaHCO3-bicarbonat de sodiu
MgO-oxid de magneziu
IV.
MCaCO3 = 40+12+3x16 = 100 g/mol
MCu(OH)2 = 64+2x 16+2x1 = 98 g/mol
MSO3 = 32+3x16 = 80 g/mol
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!