👤

exterid
-
11
16.O piesă metalică are forma unui cilindru circular drept cu raza R = 10 cm şi
înălțimea H = 20 cm. Pentru a vopsi această piesă folosim câte 5 g vopsea la fiecare
dm² de suprafaţă. Ce cantitate de vopsea este necesară pentru toată piesa? (Se va
considera valoarea aproximativă t = 3,14.)
200
Materi
Matematică. Clasa a VIII-a


Răspuns :

Răspuns:

R=10 CM

H 20 CM

TREBUIE ACESFEA SĂ LE INMULȚIM APOI SĂ LE TRANSFORMAM ÎN DM ȘI RESPECTIV VOM AFLA PENTRU TOATĂ PIESA CÂTĂ VOPSEA SA CHELTUIT

SPER KĂ TEAM AJUTAT MACAR PUȚIN