Masa unui corp se afla din formula: G = g*m unde: m = masa corpului si g = acceleratia gravitationala (9,8N/kg) Din: G = 40600 g = 9,8 N/kg G = g*m => m = 40600N: 9,8N/kg = 4.142,857
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!