👤

10 moli de var stins contine aceeasi cantitate (grame) de hidrogen ca soda caustica. Se cer :
a) Masa in g de soda caustica
b) Numarul de moli​


Răspuns :

Răspuns:

1mol Ca(OH)2........2mol H

10mol...................x

x=niu= 20molH

1mol NaOH..........1molH

X.............................20molH

X=niu= 20molNaOH

miuNaOH= 40g/mol

m= niuxmiu= 20x40g=800g NaOH

Explicație: