1) Masa moleculară Al2O3 = (2*27)+(3*16) = 54+48 = 102 g/mol
În 102g Al2O3…. 54g Al…..48g O
În 100g Al2O3…….x g Al……y g O
x = (100*54)/102 = 52,94 % Al
y = (100*48)/102 = 47,06 % O
2) Masa moleculară MgCO3 = 24+12+(3*16) = 84 g/mol
În 84g MgCO3….24g Mg…12g C….48g O
În 100g MgCO3…..a g Mg….b g C….c g O
a = (100*24)/84 = 28,57 % Mg
b = (100*12)/84 = 14,28 % C
c = (100*48)/84 = 57,14 % O
3) Masa moleculară salpetru = 39+14+48 = 101 g/mol
În 101 g salpetru…39g K…14g N….48g O
În 100g salpetru…..x g K….y g N….z g O
x = (100*39)/101 = 38,61 % K
y = (100*14)/101 = 13,86 % N
z = (100*48)/101 = 47,52 % O