Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
c=5%
mapa= 180g
md NaOH=?
c= md .100 : ms
ms= md + mapa
c= md .100 : ( md + mapa )
c . (md + mapa ) = md.100
5. (md + 180 ) = 100md
5md + 900 =100.md
100md - 5md= 900
95md=900
md= 900: 95=9,47 g NaOH
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!