ajutați mă va rog urgent

Răspuns:
L=40dm=400cm
D=5cm;d=4cm
ro=m/V π≈3
Vext=πR²L=π25×400=10000πcm³
Vint=πr²L=π16×400=6400πcm³
Vext-Vint=10000-6400=3600πcm³=10800cm³
m=ro×V=30g/cm³×10800cm³=324000g
m=324000g=324kg