va rog frumos ajutatima repede

Răspuns:
ms=365g
C=10%
md=?
md=Cxms/100=10×365/100=36,5g
MHCl=1+35,5=36,5g/mol
MAgCl=108+ 35,5=143,5g/mol
36,5g....143,5g
AgNO3 + HCl => AgCl + HNO3
36,5g.....xg
x=36,5×143,5/36,5=143,5g AgCl.