👤

Calculează masa apei la descompunerea căreia se obține 100g de hidrogen. Va rog mult ajutați mă! ​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

100g H se obt. la descomp. H2O

masa de H2O

xg              100g

2H2 O =2 H2 + O2

2.18g       2.2g

x= 36 .100 : 4=900g H2O

MH2O= 2 + 16=18----> 18g/moli

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari