👤

de 1 martie dan a cumpărat pentru colege de clasa 13 mărțișoare de același fel cu suma de 35,75 lei calculați prețul unui mărțișor (rezolvarea) va rog rapid​

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

35,75:13=2,75 lei un martisor

13 mărțișoare…….35,75 lei
1 mărțisor…………….x lei

x=1*35,75/13= 2,75 lei un mărțisor.