👤

Masa de hidroxid de potasiu care conține 0,3g hidrogen este:
a) 16,8g KOH
b) 1,68g KOH
c) 168g KOH

Vă rog frumos cu tot cu rezolvare! DAU COROANĂ!! ​


Răspuns :

Răspuns:

MKOH =39+16+1=56g/mol

56g KOH.........1g H

xg....................0,3g H

x=0,3×56/1=16,8g KOH

a) 16,8g KOH