👤

1) Numărul de moli care se găsesc în 7,4g hidroxid de calciu este:
a) 0,15 moli Ca(OH)2
b) 0,1 moli Ca(OH)2
c) 0,05 moli Ca(OH)2

Vă rog frumos cu tot cu rezolvare. DAU COROANĂ!!!!! ​


Răspuns :

Răspuns:

MCa(OH)2=40+2×16+2×1=74g/mol

n=7,4/74= 0,1 Ca(OH)2

b) 0,1 moli Ca(OH)2