Răspuns :
Răspuns:
2 kg mere ..... 3 kg cartofi....... 14 lei
2 kg mere ..... 5 kg cartofi........ 18 lei
_____________________________
______ 2 kg cartofi...... 4 lei
1 kg cartofi = 4 : 2 = 2 lei
2 kg mere ...... 2 lei × 5 kg cartofi...... 18 lei
2kg mere = 18 - 10 = 8 lei
1 kg mere = 8 : 2 = 4 lei
R : 2 lei un kg cartofi
4 lei un kg mere
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!