👤

Un păran vinde in trei zile 3618 este cartofi. In prima zi, vinde de trei om mai mult decât în a doua zi si inca 3k de cartofi. In a treia zi, vinde cu 3 mai puțin decât jumătate din cât vândut în a doua zi. Câte kilograme de cartofi a vândut păranul în fiecare dintre cele trei zile?​

Răspuns :

Răspuns: a+b+c=3618 g

a=3b+3000 g

c=b/2 - 3000 g

3b+3000+b+b/2 - 3000=3618

4b+b/2=3618

amplificam 4b cu 2

8b/2+b/2=3618

9b=7236

b=804 g cartofi = 0.804 kg

a=3b+3000=2412+3000=5412 g = 5.412 kg

c=b/2-3000=402-3000=-2598g= -2.598 kg