Răspuns :
Solutia 1
Lucrul mecanic efectuat de motorul elicopterului este egal cu variatia energiei mecanice totale a elicopterului. Energia mecanica totala se compune din: energie cinetica si energie potentiala gravitationala.
Energia potentiala este:
[tex]E_P = mgh = 5*10*10 = 500J[/tex]
Energia cinetica o putem afla aplicand mai intai formula lui Galilei:
[tex]v_h^2 = v_0^2+2ah = 2ah = 2*2*10 = 40 \frac{m^2}{s^2}[/tex]
Mai sus am presupus ca elicopterul decoleaza din repaus, adica v0 este zero.
Stiind patratul vitezei, putem scrie formula energiei cinetice:
[tex]E_C = \frac{mv_h^2}{2} = \frac{5*40}{2} = 100J[/tex]
Atunci lucrul mecanic total efectuat de motor este:
[tex]L = E_C+E_P = 500J + 100J = \bold{600J}[/tex]
Solutia 2
Legea fundamentala a dinamicii se scrie:
[tex]R = ma[/tex]
unde R este rezultanta fortelor ce actioneaza asupra elicopterului:
[tex]R = F_{motor}-G[/tex]
Din cele doua relatii de mai sus putem afla forta dezvoltata de motor:
[tex]F_{motor} = R + G = ma + mg = m(a+g)[/tex]
Lucrul mecanic il putem scrie si ca produsul scalar dintre forta dezvoltata de motor si distanta parcursa de elicopter:
[tex]L = F_{motor}*h = m(a+g)h = 5 * (2 + 10) * 10 = \bold{600J}[/tex]
Ambele metode au condus la acelasi rezultat: 600 Jouli.
Alte probleme asemanatoare:
Formula lui Galilei: https://brainly.ro/tema/4138270
Conservarea energiei mecanice: https://brainly.ro/tema/3865532
Forta de tractiune: https://brainly.ro/tema/423652
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!