1. a) Masa NaNO3= 23+14+(3*16)= 85 g/mol În 85g NaNO3….. 23g Na În x g NaNO3….. 6,9g Na x= (85*6,9)/23 = 25,5g NaNO3 b) În 85g NaNO3…..14g N În 425g NaNO3…..y g N y= (425*14)/85 = 70g N
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!