👤

un corp cu masa de 5 kg este suspendat de un Resort elastic care se deformează cu Delta l 4 cm .Sa se afle
a)greutatea corpului g=10Newtoni/kg
b)forta elastica
c)constanta elastica a resortuluu​


Răspuns :

Răspuns:

Greutatea corpului intinde resortul in care se dezvolta o forta elastica egala cu greutatea.

a) greutatea G = mg = 5 kg x 10 N/kg = 50 N

b) forta elastica = greutatea corpului = 50 N

c) forta elastica Fe = kΔl = G

    k = Fe : Δl

     Fe = 50 N

      Δl = 4 cm = 0,04 m

      k = 50 N : 0,04 m = 1250 N /m

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari