👤

31. Din 6 g CH3COOH se prepară 1 L de
soluție apoasă cu densitatea p = 1 g/mL.
Concentrația molară a soluției este:
a. 0,1 M
b. 0,6 M
c. 1 M
d. 6 M
e. 0,06 M


Răspuns :

Răspuns:

6g/60 = 0,1 moli

0,1 moli la 1 litru = 0,1 M