👤

Daca 28 papusi costa 700 de lei calculati cat costa 36 de papusi.​

Răspuns :

Aflăm cât costă 1 păpușa

700:28=25lei(1 păpușa)

aflăm cât costă 36 păpuși

25×36=900lei(36 păpuși)

Sper ca te-am ajutat **✿❀ ❀✿**

  • Răspuns: 900 lei

➤ Regula de trei simplă

[tex]\bf{28 \: papusi \: .......... \: 700 \: lei}[/tex]

[tex]\bf{36 \: papusi \: ........... \: x \: lei}[/tex]

_____________________________________

[tex]\bf{x = 700 \div 28 \times 36}[/tex]

[tex]\bf{x =25 \times 36 }[/tex]

[tex]\boxed{x = 900 \: lei \: → \: cele \: 36 \: de \: papusi}[/tex]

___________________________________________________________

➤ Rezolvare pas cu pas

✥ Cât costă o păpușă ?

  • 700 lei : 28 = 25 lei prețul unei păpuși

✥ Cât costă 36 de păpuși ?

  • 25 lei × 36 = 900 lei prețul celor 36 de păpuși

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari