Răspuns :
Aflăm cât costă 1 păpușa
700:28=25lei(1 păpușa)
aflăm cât costă 36 păpuși
25×36=900lei(36 păpuși)
Sper ca te-am ajutat **✿❀ ❀✿**
- Răspuns: 900 lei
➤ Regula de trei simplă
[tex]\bf{28 \: papusi \: .......... \: 700 \: lei}[/tex]
[tex]\bf{36 \: papusi \: ........... \: x \: lei}[/tex]
_____________________________________
[tex]\bf{x = 700 \div 28 \times 36}[/tex]
[tex]\bf{x =25 \times 36 }[/tex]
[tex]\boxed{x = 900 \: lei \: → \: cele \: 36 \: de \: papusi}[/tex]
___________________________________________________________
➤ Rezolvare pas cu pas
✥ Cât costă o păpușă ?
- 700 lei : 28 = 25 lei → prețul unei păpuși
✥ Cât costă 36 de păpuși ?
- 25 lei × 36 = 900 lei → prețul celor 36 de păpuși
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!