👤

O sanie cu masa m= 10 kg, aflată inițial în repaus, este tractată în sus pe un deal care poate fi considerat un plan înclinat cu unghiul a = 30° față de orizontală. Forța de tractiune F este paralelă cu planul înclinat, ca în figura alăturată. După un timp delta t = 10 s de la plecarea din repaus, viteza atinsă de sanie este V = 14,4 km/h. Coeficientul de frecare la alunecare între sanie și suprafaţa dealului este = 5,7*10^-2 (=1/10 radical 3)
a. Reprezentați toate forţele care acționează asupra saniei.
b. Calculați valoarea accelerației saniei.
c. Calculaţi modulul forţei de tracţiune.
d. Calculați lucrul mecanic efectuat de forța de greutate în delta t = 10 s de la plecarea din repaus.​


O Sanie Cu Masa M 10 Kg Aflată Inițial În Repaus Este Tractată În Sus Pe Un Deal Care Poate Fi Considerat Un Plan Înclinat Cu Unghiul A 30 Față De Orizontală Fo class=

Răspuns :

Răspuns:

a) F = Ff = N × u

N = mg cos alfa => N =

[tex]10kg \times 10 \frac{n}{kg} \times \frac{ \sqrt{3} }{2} = 50 \sqrt{3} [/tex]

[tex]ff = \frac{1}{10 \sqrt{3} } \times 50 \sqrt{3} = 5n[/tex]

Ff = 5 N = F

F = ma => a = F/m = 5 N / 10 kg = 0,5 m/s^2

a = dv/dt => dv = a×dt = 5 m/s => vi-vf= 5 => vi = vf+5

vf = 14 km/h = 14400 m / 3600s = 4 m/s

=> vi = 4 + 5 = 9 m/s

Lg = G × d = G × dv×dt = 100 N × 5 × 10 = 5000 J

Vezi imaginea RADUTEPUS
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari