Răspuns :
Răspuns:
d. 65%
Explicație:
m g 0,04 moli
Zn + 2 HCl ------------> ZnCl₂ + H₂
65 g 2 moli
M Zn =65 g/mol
Vs=200mL=0,2L HCl
exprimam concentratia molara prin regula de 3 simpla:
0,2 moli HCl ............................1L HCl
n ...................................................0,2 L
n=0,2*0,2:1=0,04 moli HCl
Calculam m de pe reactie:
m=65*0,04:2=1,3 g Zn
Calculam puritatea:
masa impura Zn=2g
masa pura Zn=1,3g ( ! pe reactie lucram MEREU cu masa pura)
notam cu p=puritatea substantei
[tex]p=\frac{masa\ pura}{masa\ impura} *100=\frac{1,3}{2} *100[/tex]
p=65%, d.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!