👤

pendulul fuco are lungimea de 67 m.Care este perioada ​

Răspuns :

Răspuns:

Foucault

Explicație:

T=2π√l/g

√-radical

l-lungimea pendulului

g=10m/s²-acceleratia gravitationala

T=2.3,14√67/10=6,28.√6,7=6,28.2,6=16,328s

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari