👤


[tex]Numărul \: electronilor \: de \: valenţă \: din \: 46 \: g \: de \: sodiu \: este \\ a) \: 12.044 \times {10}^{23} \: e - \\ b) 6.022 \times {10}^{23} \: e - \\ c)132.484 \times {10}^{23} \: e - \\ d)66.242 \times {10}^{23} \: e - [/tex]
Vă rog mult. E urgent. ​


Răspuns :

Răspuns:

MNa=23g/mol

n=m/M=46/23=2moli

1mol Na-.................... 11x6,022x10²³ e

2 moli Na.....................x e

x= 2 x 11x6,02x10²³ e/1=132,484 x10²³ e

raspunsul este c) 132,484 x10²³ e

Explicație:

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari