👤

Ce viteza va avea un electron ce se misca perpendicular pe liniile de inducție ale unui camp magnetic cu inducția de 0,4 T daca câmpul magnetic acționează asupra lui cu o forță de 0,00036 uN?​

Răspuns :

Răspuns:

B=0.2T

F=0.32*10^-12N

v=?

Explicație:

q=sarcina electrică =1.6*10^-19C

F=qvB sin90°

v=F/qBsin90°

v=0.32*10^-12/1.6*10^-19*0.2*1

v=10^7m/s

Răspuns:

Exemplu:

B=0.2T

F=0.32*10^-12N

v=?

q=sarcina electrică =1.6*10^-19C

F=qvB sin90°

v=F/qBsin90°

v=0.32*10^-12/1.6*10^-19*0.2*1

v=10^7m/s