👤

La un magazin sau vândut între o zi cinci păpuși și 9 mașinuțe în casă nu se 600 RON Știind că o păpușă costă cât trei mașinuțe află prețul de vânzare al fiecărei jucării​.

Răspuns :

5p + 9m = 600
p = 3m
5•3m + 9m = 600
24m = 600
m = 25 lei
p = 75 lei

Răspuns:

5 papusi..........9 masinute=600 lei

1p=3m

5p+9m=600

5×3m+9m=600

15m+9m=600

24m=600=>m=600:24=>m=25 lei costa o masinuta

p=3×25=>p=75 lei costa o papusa

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari