Răspuns :
Răspuns:
MAl(OH)3=27+3x16+3x1=78g/mol
78g Al(OH)3....................27gAl
100g Al(OH)3....................x%Al
x=27x100/78=34,61%Al
MAlCl3=27+3x35,5=133,5g/mol
133,5gAlCl3....................27gAl
100g AlCl3....................y%Al
y=27x100/133,5=20,22%Al
MAl2(SO4)3=2x27+3x32+12x16=342g/mol
342gAl2(SO4)3....................27gAl
100g Al2(SO4)3....................z%Al
z=100x27/342=7,89%Al
MAl2O3=2x27+3x16=102g/mol
102g Al2O3....................27gAl
100gAl2O3....................t%Al
t=27x100/102=26,47%Al
Al2(SO4)3, AlCl3, Al2O3, Al(OH)3
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!