urgent!!!!!!!!!!!!!!!!!

Răspuns:
Avem 20 fire iar probabilitatea ca atrăgând o fișă acea fișă să fie 5 este 1/20=
Explicație pas cu pas:
0,05, adică 5%, cum extragerea se mărește de 4 ori => și probabilitatea creste de 4 ori 4*5%=20%.
Printr-o singură operatie: P%=4*(1/20)*100=4*0,05*100=0.2*100=20