Răspuns :
ms= 98 g , w%= 15%
w% = mdx100/ms
=> md= msxw%/100 = 98x15/100 = 14,70 g H2SO4
6,5 g 14,70 g n moli
Zn + H2SO4 --> ZnSO4 + H2
65 98 1
Zn = 6,5/65 = 0,1
H2SO4 = 14,70/98 = 0,15
=> H2SO4 este in exces, calculele se vor face fata de Zn
=> n = 6,5x1/65 = 0,1 moli H2
0,1 moli 5,68 g m g
H2 + Cl2 ---> 2HCl
1 71 2x36,5
H2= 0,1/1 = 0,1
Cl2 = 5,68/71 = 0,08
=> H2 format din reactia Zn+H2SO4 este in exces, iar calculele le vom face fata de Cl2
=> m = 5,68x2x36,5/71 = 5,84 g HCl
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!