👤

3. Badea lon a cumpărat într-o lună 5 saci cu porumb şi 4 saci cu grâu pentru care a plătit 352 de lei. Luna următoare, a cumpărat cu acelaşi preţ, 7 saci cu porumb şi 4 saci cu grâu pentru care a plătit 432 de lei. Cât costă un sac cu porumb? Dar un sac cu grâu? (metoda comparatiei)​

Răspuns :

Răspuns:

Explicație pas cu pas:

Metoda comparației

7 saci cu porumb ..........4 saci cu grâu .......... 432 lei

5 saci cu porumb ......... 4 saci cu grâu .......... 352 lei

_______________________________________ scad relațiile

2 saci cu porumb .........../...................................   80 lei

Cât costă un sac cu porumb?

80 lei : 2 = 40 lei costă un sac cu porumb

_______________________________________

Din relația:

5 saci cu porumb ......... 4 saci cu grâu .......... 352 lei, aflăm cât costă 4 saci cu grâu:

352 lei - 5 x 40 lei = 152 lei costă 4 saci cu grâu

Cât costă un sac cu grâu?

152 lei : 4 = 38 lei costă un sac cu grâu

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari