Răspuns :
Răspuns:
Explicație pas cu pas:
Metoda comparației
7 saci cu porumb ..........4 saci cu grâu .......... 432 lei
5 saci cu porumb ......... 4 saci cu grâu .......... 352 lei
_______________________________________ scad relațiile
2 saci cu porumb .........../................................... 80 lei
Cât costă un sac cu porumb?
80 lei : 2 = 40 lei costă un sac cu porumb
_______________________________________
Din relația:
5 saci cu porumb ......... 4 saci cu grâu .......... 352 lei, aflăm cât costă 4 saci cu grâu:
352 lei - 5 x 40 lei = 152 lei costă 4 saci cu grâu
Cât costă un sac cu grâu?
152 lei : 4 = 38 lei costă un sac cu grâu
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!