👤

5kg de mere cosltă 30 de lei. Câte kg de mere vom cumpăra cu 54 de lei?​

Răspuns :

5 kg.... 30 lei

x kg ...... 54 lei

x = (5*54)/30 = 54/6 = 9 kg se cumpara cu 54 lei

5kg =30 lei

1 kg = 30:5 lei

1 kg = 6 lei

x kg ...... 54 lei

1 kg ...... 6 lei

_____________

6x = 54 • 1

x= 54 : 6

x =9 kg