În reacția 2SO2 (g) + O2 (g) (reacție de schimb) 2SO3(g), la echilibru, concentrația este [SO3] = 3,5 mol×L (la puterea-1); [SO2] = 1,5 mol×L (la puterea -1); [O2] = 1,25 mol×L (la puterea -1). Valoarea constantei este: a) 4,36; b) 2,36; c) 8,42; d) 1,13.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!