Răspuns :
Răspuns:
MCaCO3 =40+12+3×16=100g/mol
100gCaCO3.......40gCa.....12gC.....48gO
100gCaCO3........x%Ca.......y%C........z%O
x=100×40/100=40%Ca
y=100×12/100=12%C
z=100×48/100=48%O.
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!