👤

Determinați densitatea unui corp cu masa de 10 kg ,de forma unui patrat cu latura de 20 cm REPEDE SUNT LA TEST!!!​

Răspuns :

Răspuns: ρ = 1250 kg /m³

Explicație:

probabil corpul este un cub. Un patrat nu are volum, el fiind bidimensional.

Volumul cubului  = L x L x L = 0,2 m x 0,2 m x 0,2 m = 0,008 m³

densitatea = masa : Volum

densitatea = 10 kg : 0,008 m³ = 1 250 kg /m³