Răspuns :
Răspuns:
Explicație:
2Mg+O2=2MgO
m(MgO)= m(Mg)*2*40g/mol /2*24g/mol= 96g*2*40g/mol /2*24g/mol=160g
n(MgO)- =m/M= 160g/40g/mol= 4 mol
Răspuns:
a) MMg=24g/mol
MMgO=24+16=40g/mol
2×24g...............2×40g
2Mg + O2 => 2MgO
96g.....................xg
x=96×2×40/2×24=160g MgO
b)
n=m/M=96/24=4moli Mg
2moli...............2moli
2Mg + O2 => 2MgO
4moli................y moli
y=4×2/2= 4moli MgO
Explicație:
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!