ajutor va rog mult dau coroana

Răspuns:
dacă md =600g atunci
c=40%
ms =?
m,apă =?
concentrația procentuala c=(md×100)÷ms
ms=(md×100)÷c
ms=(600×100)÷40
ms =1500g
ms =md+m,apă
m,apă =(ms-md)
m,apă =(1500-600)=900g apă
b).ms=1500+400= 1900g soluție
c=(md×100)÷ms
c=(600×100)÷1900
c=31,57%
dacă 600g este masa de soluție atunci trebuie alte calcule matematice