Răspuns :
Explicație:
Ecuația de stare a gazelor perfecte: p×V=niu×R×T
niu= litera aceea care seamănă cu V și însemnă numărul de moli
p= presiune
V= volum
R= constantă cu valoarea de 0,082 litri× atmosfere/ mol× Kmoli
T= temperatura în grade Kelvin
Pentru a afla volumul trebuie să-l scoatem din ecuatie=> V= niu×R×T/ p
niu= m/M, M= masa molară, m= masa în grame din problemă
Formulă amoniac: NH3
niuNH3= 168/17 = 9,88 moli NH3
T nu o schimbăm, va rămâne așa
Mai știm că o presiune este egală cu 760mmHg (760 milimetri coloană de mercur)
Transformăm 3040÷760= 4 atmosfere
Putem calcula volumul: V= 9,88×0,082×273/4 = 55, 29 litri
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!