👤

Care este densitatea fata de aer a unui gaz cu densitatea in c.n. 2,857g/L?

Răspuns :

aerul are M = 28,9 g/mol

gazul nostru necunoscut este:

PV = nRT

n = m/M

p = m/M

=> PM = pRT => M= pRT/P = 2,857x0,082x273/1 = 64 g/mol

=> d(aer) = M.gaz/M.aer = 64/28,9 = 2,213