👤

Cât este forța deformatoare dacă de un resort se agata un corp cu masa de 500g (g=10N/ kg)

Va rog! ​


Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

-forta deformatoare este greutatea corpului

G=m.g=0,5.10 =5N

500g=0,5kg

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari