👤

de la o cofetarie maia a cumparat 2 inghetate si 4 prajituri platind 26 lei . in alta zi la aceleasi prturi a cumparat 2 inghetate si 6 prajituri platind 34 lei . cati lei costa inghetata ? dar prajitura?
va roooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooog dau coroana


Răspuns :

2 î ...... 4 p ....... 26 lei

2 î ...... 6 p ........ 34 lei

__________________

6 - 4 = 2 prajituri ( in plus )

34 - 26 = 8 lei

8 : 2 = 4 lei ( costă o prajitura )

4 × 4 = 16 lei ( costă 4 prajituri )

26 - 16 = 10 lei ( costă 2 înghețate )

10 : 2 = 5 lei ( costă o inghetata )

Răspuns:

2inghetate.........4prajituri.........26lei

2inghetate.........6prajituri.........34lei

6prajituri-4prajituri=2prajituri

34lei-26lei=8lei

8lei:2=4lei(prajitura)

2inghetate.......4lei x 4prajituri=16lei............26lei

26lei-16lei=10lei

10lei:2=5lei(inghetata)

raspuns=4lei prajitura

5lei inghetata