Răspuns :
2 î ...... 4 p ....... 26 lei
2 î ...... 6 p ........ 34 lei
__________________
6 - 4 = 2 prajituri ( in plus )
34 - 26 = 8 lei
8 : 2 = 4 lei ( costă o prajitura )
4 × 4 = 16 lei ( costă 4 prajituri )
26 - 16 = 10 lei ( costă 2 înghețate )
10 : 2 = 5 lei ( costă o inghetata )
Răspuns:
2inghetate.........4prajituri.........26lei
2inghetate.........6prajituri.........34lei
6prajituri-4prajituri=2prajituri
34lei-26lei=8lei
8lei:2=4lei(prajitura)
2inghetate.......4lei x 4prajituri=16lei............26lei
26lei-16lei=10lei
10lei:2=5lei(inghetata)
raspuns=4lei prajitura
5lei inghetata
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!