👤

ajutațima va rog! Multumesc ​

Ajutațima Va Rog Multumesc class=

Răspuns :

Răspuns:

43,396 % Na  , 11,320% C , 45,283 % O2

Explicație:

Na2CO3   raport atomic ; Na : C : O :   = 2: 1 : 3

M = 2·23 + 12 + 3·16 = 106 g/mol   masa moleculara

106 g Na2CO3 .......46 g Na ......12gC .....48g O2

100 g Na2CO3 .......xg Na ........yg C ......zg O2

x= 100·46/106 = 43,396% Na

y= 100·12 / 106 = 11,320 % C

z= 100 ·48 /106  = 45,283 % O2

proba ; 43,396 + 11,320 + 45,283 = 99,999 %  adica aproape 100 % ( daca puneam toate zecimalele ) iese 100 % , asa te asiguri ca e corect calculul

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!


Ze Learners: Alte intrebari