👤

procentul de apa din gips CaSo4 x 2H20 este...​

Răspuns :

MCaSO4=40+32+16·4=136g/mol
MH2O=1·2+16=18g/mol
MCaSO4+2H2O=136+36=172
34*100/172=19,72%

R=19,72%H2O
Sper ca te am ajutat