👤

Calculeză cantitatea de substanță și masa sării obţinute prin interacțiuneaa 8 g de hidroxid de sodiu cu acidul sulfuric.​

Calculeză Cantitatea De Substanță Și Masa Sării Obţinute Prin Interacțiuneaa 8 G De Hidroxid De Sodiu Cu Acidul Sulfuric class=

Răspuns :

Răspuns:

Explicație:

8g NaOH

react. cu H2SO4

masa de sare

8g                             xg

2NaOH + H2SO4= Na2 SO4 +2 H2O

2.40g                        142g

x=8 . 142 : 80=14,2g Na2SO4

n= m : M

n= 14,2 g: 142g/moli = 0,1moli Na2SO4

MNaOH= 23+ 16+1=40-----> 40g/moli

MNa2SO4= 2.23 + 32 + 4.16=142----> 142g/moli