Răspuns :
Răspuns:
Avem formula:
[tex]n = \frac{masa}{masa \: \: molara} \\ [/tex]
M CO2 = A C + 2×A O
= 12 + 32
= 44 g/mol
M Li3PO4 = 3×A Li + A P + 4×A O =
= 3 × 7 + 31 + 4 × 16 =
= 116 g/mol
m = n × M
m = 10 × 44g
m = 440 g CO2
m = n × M
m = 2 × 116g
m = 232 g Li3PO4
In concluzie, 10 moli de CO2 reprezintă o cantitate mai mare in grame, fata de 2 moli de Li3PO4.
Succes!
Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!