Răspuns :
În primul rând, vom calcula masele celor două substanțe.
- [tex]M_{Ca(OH)_{2}}=40+2*16+2*1=74 g/mol[/tex]
- [tex]M_{H_{2}SO_{4}}=2*1+32+4*16=98g/mol[/tex]
Deci, un mol de acid sulfuric, H2SO4, va avea 98 de grame. Acum putem calcula cât vor avea 0,2 moli prin regula de trei simplă :
1 mol H2SO4 ....... 98 g H2SO4 .....2 g H
0,2 moli H2SO4 ...x g........................y g H
Efectuând calculul, vom avea:
[tex]y = \frac{2*0,2}{1} =0,4[/tex] g Hidrogen
Masa a 0,2 moli nu este necesară, dar o putem calcula și pe aceasta :
[tex]x=98*0,2=98*\frac{2}{10}=\frac{196}{10}=19,6[/tex] g H2SO4
Astfel, știm ca 0,2 moli de acid sulfuric vor avea 0,4 grame de hidrogen.
Totodată, un mol de hidroxid de calciu conține 2 grame de hidrogen. Aplicând încă odată regula de trei simplă:
1 mol Ca(OH)2 .....2g H
z moli Ca(OH2)....0,4g H
Calculând z-ul : [tex]z=\frac{0.4}{2} =0.2[/tex] moli Ca(OH)2
Deci, în 0.2 moli de Ca(OH2) vom avea la fel de multe grame de hidrogen ca în 0.2 moli de H2SO4.
Mai jos ai atașat si tabelul periodic cu masele elementelor. Acestea se aproximează pentru a face calculul convenabil.

Vă mulțumim că ați vizitat platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, vă rugăm să ne contactați. Vă așteptăm cu drag și data viitoare! Nu uitați să adăugați site-ul nostru la lista de favorite!