Doamna învăţătoare cumpără pentru fiecare dintre cei 23 de elevi care merg în excursie câte un recipient cu apă plată. Observă oferta alăturată şi află: a) cât costă apa cumpărată de doamna învăţătoare, conform ofertei; b) cât ar fi costat cele 23 de recipiente cu apă, dacă nu ar fi fost ofertă de vânzare.
