👤

1) Ce conc % are o soluţie de NaOH ce conţine 2 moli NaOH dizolvaţi în 600 g apă?
2) Ce cantitate de KOH este necesară pentru prepararea a 250 g soluţie 14 %?


Răspuns :

Răspuns:

Salut! :)

Rezolvările problemelor sunt in imagine.

Succes!

Vezi imaginea ANA427257

Răspuns:

1.

MNaOH=23+16+1=40g/mol

n=m/M

m=nxM=2x40=80gNaOH

md=80g

mapă=600g

ms=md+mapă=80+600=680g

C=mdx100/ms=80x100/680=11,76%

2.

ms=250g KOH

C=14%

md=?

md=Cxms/100=14x250/100=35g

Explicație: